İİBF’de Misafir Öğrencilerle Kaynaşma Programı Düzenlendi

Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından, Giresun Üniversitesinde eğitim gören öğrencilerin, üniversiteye adaptasyonunu kolaylaştırmak amacıyla çeşitli etkinliklerin yer aldığı bir kaynaşma programı düzenlendi.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi giriş katında, 1 Kasım 2018 Perşembe günü düzenlenen program, Uluslararası Öğrenci Başkanı Süleyman Süleymanlı’nın konuşmasıyla başladı. Kaliteli eğitim alabilmek için farklı ülkelerden Giresun’a geldiklerini belirten Süleymanlı, Giresun Üniversitesinde kendilerine gösterilen misafirperverlikten son derece memnun olduklarını, yaşadıkları sorunların çözümünde gerek fakülte gerek üniversite yönetiminden her zaman destek gördüklerini söyledi.

Programda söz alan Dekan Prof. Dr. Betül Karagöz, İİBF’nin büyük bir aile olduğunu ve bu ailenin her ferdini sevgiyle ve hoşgörüyle kucakladıklarını belirterek, misafir öğrencilerin de bu ailenin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi. Uzak ülkelerden, daha kaliteli eğitim alabilmek için büyük fedakârlıklarla Giresun Üniversitesine gelen misafir öğrencilerin buraya adapte olabilmeleri için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Betül Karagöz, fakülte olarak ayrım gözetmeksizin bütün öğrencileriyle aynı iyi ilişkileri kurmaya çalıştıklarını ve her sorunlarında onların yanlarında olduklarını dile getirdi.

Etkinliğe katılan ve burada bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr.Cevdet Coşkun, GRÜ’de eğitim gören misafir öğrencilerle ilgili genel bilgilere değinerek sözlerine başladı. Giresun Üniversitesi bünyesinde 38 ülkeden 1200’ü aşkın öğrencinin eğitim gördüğünü belirten Rektörümüz, İİBF’nin 308 öğrenciyle en fazla misafir öğrenciye sahip fakülte olduğunu söyledi. Misafir öğrenci sayısındaki artışın memnuniyet verici olduğunu belirten Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Karadeniz Bölgesindeki üniversiteler arasında bu alanda altıncı sırada olduklarını söyledi.

Dünyanın farklı renklerinin GRÜ çatısı altında bir araya geldiğini bu nedenle inançları ve tercihleri ne olursa olsun her birini kendi evlatları gibi kucakladıklarını söyleyen Rektörümüz, tüm öğrencilerin kendilerini özgürce ifade edebilmelerini önemsediklerinin altını çizdi.

Her üniversitede olabileceği gibi GRÜ’de de öğrencilerin bazı sorunlar yaşayabileceğini ve bunun bilincinde olduklarını belirten Prof. Dr. Cevdet Coşkun, ülke olarak son aylarda ekonomik alanda yaşanılan olumsuzluklara rağmen öğrenciler için daha fazla şey yapmak istediklerini, bu doğrultuda çalıştıklarını söyledi. Misafir öğrencilerin barınma, iş ve diğer ihtiyaçlarını karşılama konusunda Giresun Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Ofisiyle irtibat halinde olmalarını, burayı daha etkin kullanmalarını tavsiye eden Rektörümüz, başta Rektörlük olmak üzere tüm birimlerin kapılarının öğrencilere her zaman açık olduğunu, imkanlar ölçüsünde her öğrenciye destek olacaklarını söyledi.

Konuşmaların ardından misafir öğrencilerden oluşan dans ekibinin gösterileriyle devam eden program, şiir ve müzik dinletilerinin ardından sona erdi.