Dr. Öğr. Üyesi Salih Durdu ve Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Pınar Yücel TÜBİTAK’tan Proje Desteği Almaya Hak Kazandılar

Üniversitemiz Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Pınar Yücel ve Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Salih Durdu; yaptıkları çalışmalarla TÜBİTAK’tan proje desteği almaya hak kazandılar.

Dr. Öğr. Üyesi Zeynep Pınar Yücel; “Farklı Periodantal Hastalığa Sahip Bireylerde Dişeti Oluğu Sıvısı, Tükürük ve Serum Tff-1, Tff-3 ve II-1b Seviyelerinin İncelenmesi” başlıklı projesiyle TÜBİTAK 3001 proje desteğine hak kazanırken, Dr. Öğr. Üyesi Salih Durdu ise; “İmplantUygulamalarına Yönelik Cp-Ti ve Ti6aI4v Alaşımları Yüzeyinde Ag, Cu ve Zn Katkılı Tio2-BazlıNanotüp Yapılarının Üretimi, Karakterizasyonu ve In Vitro Özelliklerinin Araştırılması” başlıklı projesiyle TÜBİTAK 3501 proje desteğini almaya hak kazandı.

Akademik ve endüstriyel araştırma geliştirme çalışmalarını ve yenilikleri desteklemek, ulusal öncelikler doğrultusunda Araştırma-Teknoloji-Geliştirme çalışması yürüten Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), bu kapsamda yürüttüğü çeşitli programlarla yeterliliğe sahip projeleri desteklemektedir.

Bu programlardan biri olan TÜBİTAK 3001 ile Ar-Ge projesi hazırlama ve yürütme kültürünün yaygınlaşmasını sağlamayı  ve daha önce ARDEB tarafından desteklenen projelerde yürütücü olarak görev almamış, üniversite, kamu kurum/kuruluşu veya özel kuruluşlardaki araştırmacıların sunacakları Ar-Ge projelerini desteklemeyi amaçlayan Kurum, bir diğer program TÜBİTAK 3501 ile de; kariyerlerine yeni başlayan doktoralı genç bilim insanlarının çalışmalarını proje desteği vererek teşvik etmeyi, 21. yüzyılın akademik önderliğini yüklenecek genç araştırmacıların çalışmalarını destekleyerek, hem genç bilim insanlarının kariyerlerini araştırmacı ve eğitimci olarak en iyi şekilde sürdürmeleri, hem de ülke olarak bilimsel düzeyin geliştirilmesi ve bilimin ülke kalkınmasındaki rolünün artırılmasını sağlamayı amaçlamaktadır.

Yaptıkları çalışmalarla TÜBİTAK’tan proje desteği almaya hak kazanan ve her iki akademisyenimizi de tebrik ediyor, başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.