ÜNİ-DOKAP Rektörleri Samsun’da Bir Araya Geldi

Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Ordu Üniversitesi, Artvin Çoruh Üniversitesi, Gümüşhane Üniversitesi ve Bayburt Üniversitesi rektörleriyle birlikte, ÜNİ-DOKAP dönem başkanı Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’in ev sahipliğinde bir dizi programa katıldı.

İlk olarak, OMÜ ev sahipliğinde 2.’si düzenlenen “Uluslararası ÜNİDOKAP Karadeniz Sempozyumu”na katılan Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve ÜNİDOKAP Rektörleri, biyolojik çeşitlilik ana başlığıyla düzenlenen ve sucul, karasal ve mikrobiyal biyoçeşitlilik konularında farklı ülkelerden uzman araştırmacıları bir araya getiren programda, fen, çevre, ziraat ve sosyal bilimler tabanlı konu başlıklarından yapılan sunumları ve uzman görüşlerini dinleme imkanı buldular.

Rektörümüzün Onur Kurulunda, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serkan Soylu’nun da Danışma Kurulunda yer aldığı sempozyumun açılış programının ardından, ev sahibi OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç ÜNİ-DOKAP Rektörlerini makamında ağırladı.

Ziyaret sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve ÜNİDOKAP Rektörleri, OMÜ Senato Toplantı Salonunda ÜNİ-DOKAP Üst Kurulu ve Stratejik Planlama Kurulu Toplantılarını gerçekleştirdiler.

Toplantı sonrasında Prof. Dr. Sait Bilgiç’in ev sahipliğinde, Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, ÜNİ-DOKAP Rektörlerinden oluşan heyet, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti’ni gezdiler.

Sadece Türkiye için değil, dünya için de biyolojik zenginliği ile dikkatleri üzerine toplayan,  56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, ev sahipliği yaptığı yılkı atları, 356 kuş türü, mandalar, göller ve subasar (longoz) ormanlarıyla ziyaretçilerine doğal yaşamla iç içe olma imkânı sunuyor.

Kızılırmak Deltası Sulak Alanı ve Kuş Cenneti Alan Başkanı Doç. Dr. Mustafa Güler’in rehberliğinde bölgeyi gezen heyet, bölgenin doğal güzelliklerini ve kuş türlerini daha yakından gözlemleme imkanı buldular.