Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Kooperatifçilik Stratejisi Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısına Katıldı

Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Doğu Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünlerde Kooperatifçilik Stratejisi Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısına katıldı.

30 Kasım Cuma günü gerçekleştirilen toplantıda; yerelde coğrafi işaretli ürünlerin o bölgenin ticari kümelenmesine vesile olduğu belirtilerek, turizmde yerel ürünlerin önemli olduğu, ilin sosyo-ekonomik gelişmesine de çok büyük katkılar sağladığı ifade edilerek, Çamoluk Kuru Fasulyesi Coğrafi İşaret Tescil Belgesi ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

İlimizde farklı ürünlerin coğrafi işaretlenmesi konusunda, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Ticaret ve Sanayi Odası arasında istişarelerin devam ettiğine yer verilen toplantıda, meşhur “Giresun Pidesi”nin coğrafi işaret başvurusunun yapıldığı, bunun yanı sıra “Görele Dondurması”, “Çavuşlu Ekmeği”, “Tirebolu Pidesi”, “Tamzara Dokuması”, “Giresun Sivri Fındığı”, “Giresun Kalınkara Fındığı” ve “Giresun Fındık Ezmesi” gibi ilimize has ürünler için de başvuru sürecinin devam ettiği ifade edildi.

Konuşmaların ardından Çamoluk Kuru Fasulyesi Coğrafi İşaret Tescili Belgesi, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları ve Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hasan Kızıltepe tarafından Çamoluk Kaymakamı Efecan Şahin ve Çamoluk Belediye Başkanı Musa Varıcı’ya takdim edildi.

Toplantı sonrasında Rektörümüz Prof. Dr. Cevdet Coşkun ve diğer protokol üyeleri ile davetli katılımcılar, güveçte pişirilen Coğrafi İşaret Tescil Belgeli Çamoluk Kuru Fasulyesinin tadına baktılar.

Tüm gün süren Doğu Karadeniz Coğrafi İşaretli Ürünlerde Kooperatifçilik Stratejisi Bilgilendirme ve Tanıtım Toplantısı programı kapsamında, aynı gün öğleden sonra alanında uzman kişilerin katıldığı “Coğrafi İşaret ve Kooperatifçilik” başlıklı bir panel düzenlendi.