Sürgünün 74. Yılında Ahıska Türkleri

Üniversitemiz Ahıskalı Öğrenciler Topluluğu tarafından Ahıska Türklerinin anavatanlarından sürgün edilişinin 74. yılı dolayısıyla bir anma programı düzenlendi.

Güre Yerleşkesi Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda 29 Kasım 2018 Perşembe günü düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını, Ahıska bölgesinin coğrafi yapısına değinerek sözlerine başlayan yapan Topluluk Başkanı İmran Bahalov yaptı. Ahıska’nın Rus esaretine girişini ve bu süreçte yaşanan zorluklara değinen Bahalov sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizler, Ahıskalı öğrenciler olarak öncelikle eğitimimizi başarılı bir şekilde tamamlamalıyız. Atalarımıza yapılan haksızlığı asla unutmamalı, sürgün sonucu ellerimizden alınan haklarımızın geri iadesi için sonuna kadar çalışmalıyız.”

Bahalov’un ardından Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Gençlik Kolları Başkanı İsmihan Kassanov bir konuşma yaptı. Ahıska Türklerinin kendi topraklarında, haklarını aramalarına destek olmanın birliğin temel gayesi olduğunu dile getiren Kassanov, uluslararası alanda hukuki yollardan yaptıkları girişimlere değindi.

“Kendimizi ve neslimizi, Ahıska davası yoluna baş koymaları yönünde okutmak, eğitmek ve daha ileriye götürmek çabasındayız” diyerek sözlerini noktalayan İsmihan Kassanov’un ardından Topluluk Akademik Danışmanı ve aynı zamanda Rektör Danışmanı olan Dr. Öğr. Üyesi Oktay Karaman, kürsüye çıktı.

Sürgünün 74. yılında düzenlenen anma programı vesilesiyle yaşanan acı olayları yeniden hatırladıklarını söyleyen Karaman, sadece Ahıska Türklerinin değil, birçok Türk topluluğunun o dönemde sürgüne uğradığını ve Rus zulmüne maruz kaldıklarını dile getirdi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencilerinden Gözel Paşaliyeva’nın okuduğu şiirle devam eden programda, Ahıska Türklerinin yaşadıkları sürgünü canlı tanıklarla işleyen  “Sıfırlanan Hayatlar: Ahıska Türklerinin Gerçek Hikayesi” adlı belgesel gösterimi yapıldı.

Programın akabinde Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Okan Yeşilot, Ahıska Türklerinin sürgün öncesi ve sonrasında yaşadıklarını ayrıntılı bir şekilde irdeleyen bir konuşma yaptı.

Ahıska bölgesinin jeopolitik konumuna ve Ahıska kelimesinin kökenine değinen Yeşilot, konuşmasının devamında 19. yüzyıldan günümüze kadar geçen süreçte bölgede yaşananları dinleyicilere aktardı. 1829’da bölgenin Çarlık Rusyasına bırakılması, 1917’de Ekim Devriminde kısa süreliğine tekrardan Osmanlı’ya dahil olması ve 1921 Moskova Antlaşmasıyla tekrar Rusya egemenliğine geçme süreçlerine konuşmasında yer veren Prof. Dr. Okan Yeşilot, bu belirsizlik döneminde bölge halkının yaşadığı sıkıntılara ayrıntılı bir şekilde değindi.

Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencisi Rüstem Mustafayev’in okuduğu Ahıska şiirleri ve ardından Dr. Öğr. Üyesi Oktay Karaman’ın Prof. Dr. Okan Yeşilot’a, günün anısına hazırlanan plaketi takdim etmesiyle sona eren programa, Üniversitemiz akademik ve idari personeli ile öğrenciler katıldı.