Öğrencilerimizden; Çocuklar İçin “Çocuk Hakları” Tiyatrosu

Üniversitemiz Çocuk Çalışmaları Topluluğu, “Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla, Giresun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Giresun Çocuk Hakları İl Komitesinin katılımıyla, Giresun Boztekke İlkokulu ve Ortaokulu’nda çeşitli etkinlikler gerçekleştirdi.

Açılış konuşmalarıyla başlayan program, Üniversitemiz akademisyenlerinden Mehmet Reşat’ın yönetmenliğini yaptığı ve yine Üniversitemiz öğrencilerinin rol aldığı  “Yaşasın Birlikte Yaşamak” isimli tiyatro oyunuyla devam etti. Çocuk hakları gibi önemli ve bir o kadar anlamlı bir etkinlik için bir araya geldiklerini ve oynadıkları tiyatro oyunuyla çocuk haklarına ilişkin güzel bir resim ortaya koyduklarını söyleyen Mehmet Reşat, etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür etti.

Giresun Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Tosun’un da katıldığı etkinlikte kısa bir konuşma yapan Topluluk Başkanı Mutluhan Adıgüzel’in ardından, Okul Öncesi Eğitimi Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gonca Uludağ çocuk haklarına dikkat çeken bir konuşma yaptı.

Çocuk Hakları Sözleşmesinin Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım 1989’da kabul edildiğini hatırlatan Uludağ, bu sözleşme ile çocukların yaşama, gelişim, sağlık ve eğitim gibi temel haklarının güvence altına alındığını ifade etti. Çocuk hakkına özen göstermenin,  çocukları önemsemenin, ihmal ve istismara uğramamaları için gerekli önlemleri almanın toplumdaki her bireyin görevi olduğunu söyleyen Gonca Uludağ, her yıl 20 Kasım’da kutlanan Dünya Çocuk Hakları Günü’nün, UNICEF’in de katkılarıyla küresel bir eylem gününe dönüştüğünü sözlerine ekledi.

Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği etkinliklerin sonunda, Üniversitemiz öğrencileri ve minikler okul bahçesinde hatıra fotoğrafı çektirdiler.