12.09.2012 | 19:40
Kategori: Haber


Bütçe Ön Görüşmelerinde İkinci Tur


Üniversitemiz 2013 yılı bütçesinin belirlenmesi için Kalkınma Bakanlığı’nın Sosyal Sektörler Uzmanlarıyla yapılması gereken ön görüşmelerin ikincisi, Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR Başkanlığında Ankara’da bulunan heyetimiz tarafından Kalkınma Bakanlığı Sosyal Sektörler Genel Müdürlüğü’nde 10 Eylül 2012 Pazartesi günü gerçekleştirildi.

Bilimsel Araştırma ve Teknoloji Sektörü: Sektör uzmanları Furkan UYSAL ve Aycan YÜKSEL’le gerçekleştirilen günün ilk toplantısında Üniversitemizdeki mevcut durum ve yapılması planlananlar uzmanlara aktarıldı. Rektörümüz Prof. Dr. ATTAR bu güne kadar kaynak aktarımı yapılan projelerin aktifleştirilerek bir an önce faaliyete geçebilmesi için çaba sarfettiklerini ve bu konuda bütçe desteği beklediklerini ifade ederek; üniversitelerin lokomotifi olan bilimsel ve teknolojik araştırmalarda kullanılacak olan, makine ve teçhizatın tamamlanması gerektiğini belitti.

Sağlık Sektörü: Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ortak kullanımının sağlanmasının ardından daha önceden poliklinikler olarak hizmet veren GRÜ Sağlık Araştırma Uygulama Merkezi’mizin makine- teçhizat talepleriyle ilgili olarak ortaya çıkacak meblağ doğrultusunda Kalkınma Bakanlığı sektör uzmanları Seyit YALÇIN ve Günşen TANTEKİN ile görüş birliği sağlandı.

Spor Sektörü: Üniversitemizin önümüzdeki sürecinde muhtemelen açılması düşünülen Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu’nun (BESYO) alt yapısını oluşturacak Kapalı Spor Salonu ve spor tesisleri, aktivasyon alanları ile ilgili olarak sektör uzmanı Pelin TEKNECİ ile görüşülerek ilgili bütçe kalemi ile görüş alış verişinde bulunuldu.

Eğitim Sektörü: Geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gelen Rektörümüz ve beraberindeki üniversitemiz heyeti, eğitim sektörü uzmanları ile görüşmüş ve TOKİ ile yapılan protokol gereği 1. etap projelerin gerçekleşmesi için bütçede ek ödeneğe ihtiyaç duyulduğunu belirtmişti.Ardından Rektörümüz Prof. Dr. ATTAR Maliye Bakanı Sayın Mehmet ŞİMŞEK ve Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet YILMAZ ile görüşmüş,  projelerin gerçekleşmesi için gerekli ödenek talebimizi Sayın Bakanlarımıza aktararak, ödenek planında revizyona gidilmesi hususunda görüş birliği sağlamıştı. Yapılan ikinci tur görüşmelerde bütçemizin önemli kalemlerinden olan eğitim yatırımları için tespit edilecek bütçe rakamının tatmin edici bir seviyede olacağı düşünülmekte.

Eğitim sektörü uzmanları ile yapılan görüşmenin ardından Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı Ahmet EĞE ‘yi ziyaret eden Rektörümüz ile beraberindeki heyet, inşaatları devam eden fakülte binalarımızın işlerinin hızlandırılması ve muhtemel bir kamulaştırma gerektiği takdirde 2012 yılı içinde kullanmak üzere ödenek talebinde bulundu.

Kalkınma Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanı Hasan GÖLCÜK’ü de ziyaret eden GRÜ heyeti 1. gün çalışmalarını tamamladı.

Toplantıda YÖK’ten Sevindirici Haber

Kalkınma Bakanlığı uzmanları ile toplantı halindeyken YÖK’ten gelen telefonda; “Tıp Fakültemizin bu yıl kazanan öğrencilerimizin eğitimlerine Giresun’da başlayabilmeleri hususundaki talebimiz YÖK Eğitim Komisyonu’nda kabul edilerek, süreçte son aşamaya geçildiği” haberi alındı.

Orada bulunan herkeste olduğu gibi Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR’ın da gözlerinden mutluluğu okunuyordu. Gerçekleştirilen yoğun çalışmalar ile ilk aşamada YÖK kriterleri yerine getirilmişti. (Morfoloji Binası’nın tadilatı, Akademik kadronun tamamlanması, Devlet Hastanesi ortak kullanımı[Afilasyon] protokolünün gerçekleşmesi)

Sıra Son Aşamada

Son aşama ise, önümüzdeki günlerde toplanacak olan YÖK Genel Kurulu’nun kararı onaylanmasına kaldı.

Üniversitemiz heyetinde Rektörümüz Prof. Dr. Aygün ATTAR’ın yanı sıra Rektör Danışmanı Doç.Dr. Kültiğin ÇAVUŞOĞLU, Strateji Geliştirme Dairesi Başkanı Salim ERTÜRK, İdari Ve Mali İşler Dairesi Başkanı Hüseyin PEHLİVAN, Yapı İşleri Ve Teknik Daire Başkanlığı’ndan Mimar Mahitap SEL yer almakta.