iduam

%title

 

Giresun Üniversitesi İstatistik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (İDUAM),  19/12/2014  tarih ve 29210  sayılı Resmi Gazete’ de yayınlanan yönetmelik ile kurulmuştur.

 

                                                                                                                                                                                          

 

MERKEZİN AMAÇLARI

 

a) Üniversite mensupları, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör veya tüzel kişilerin yürütecekleri uygulamalı araştırmaların planlanması, kamuoyu değerlendirmeleri, alan çalışmaları ve etüt projeleri yapmak ve istatistiksel değerlendirmelerde bulunarak danışmanlık hizmeti vermek.

b) İstatistik ve biyoistatistik alanlarında eğitim programları düzenlemek, eğitim programlarını tamamlayanlara sertifika vermek.

c) İstatistik ve biyoistatistik alanlarında yayın çalışmalarında bulunmak.

ç) Üniversite, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör işbirliği ile istatistik konularında kongre, sempozyum, panel, bilgilendirme toplantıları, kurs programları düzenlemek.

d) İstatistik alanında yapılacak her türlü bilimsel çalışma ve araştırmalara destek olmak.  

e) Lisans ve lisansüstü öğrencilerine staj imkânı sağlamak.

 

Giresun Üniversitesi İstatistik Danışmanlık Uygulama ve Araştırma Merkezi (İDUAM),

bilimsel araştırmalarda toplanan verileri istatistiksel analizleri kullanarak  bilgiye dönüştürmeyi, elde edilen sonuçları objektif olarak desteklemeyi ve geliştirmeyi hedefleyen  Giresun Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bilimsel bir kuruluştur. 

 

Temel istatistik kavramlarının yeterince bilinmemesi ve yanlış kullanımı bilimsel literatürün yaklaşık yarısında en az bir istatistiksel hata olduğunu ortaya koymakta ve bu da bilimsel süreci tehlikeye sokmaktadır (Prof.Dr.Ergun Karaağaoğlu, "Bilimsel Makalelerde İstastistiğin Kullanımı, Sunumu ve Sık Yapılan Hatalar").

 

Bu yüzden Merkezimiz 2014 yılında araştırma, istatistiksel veri analizi, raporlama ve eğitim hizmetleri alanında faaliyetlerine başlamıştır. Bilimsel disiplin ve etik kuralları ön planda tutan merkezimiz uluslararası ve ulusal bilimsel faaliyetlere istatistiksel bir bakış açısı sağlamaya çalışmaktadır.

 

Bilimsel yayınlarınız, tezleriniz ve her türlü istatistiksel çalışmalarınız için İstatistiksel Danışmanlık Başvuru Formu’nu  doldurarak veya iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirsiniz.

 

Eğitim

Eğitim felsefemiz, istatistik okur yazarlığınızı arttırarak sizlere yeni bir bakış açısı kazandırmak ve istatistik alanındaki becerilerinizi en üst noktaya taşımaktır.

 

Danışmanlık Başvuruları İçin TIKLAYINIZ.

Sosyal Medyadayız