Haberler
Üniversitemiz Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından 2009 yılından bu yana yayınlanmakta olan, uluslararası hakemli dergimiz "Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi" DOI için gerekli koşulları sağlayarak, TUBITAK ULAKBIM DergiPark sponsorluğunda,  PILA (CrossRef®) ile yapılan anlaşma sonucunda 2020 İlkbahar sayısından (Cilt 12 Sayı 22) itibaren makalelere DOI numaraları almaya hak kazandı.

Yılda iki kez yayın yapan Karadeniz Sosyal Bilimler Dergisi'nin, uluslararası nitelikli prestijli dergiler arasında statüsünü geliştirecek olan bu gelişme ile ilgili kısa bir bilgi verelim:

 

DOI kısaltması ile anılan Digital Object Identifier (Dijital Nesne Tanımlayıcı), internet üzerinde yayınlanan içeriğe kolay erişimi sağlayan benzersiz numaralandırma ve erişim sistemidir. Kısaca DOI numarası verilmiş online bir kitaba, makaleye, bildiriye, ya da bunlar içerisinde yer alan bir içerik parçasına (resim, şekil, tablo) erişmek için DOI numarasını "çözümlemek" yeterli olacaktır. Bunun için tek yapmanız gereken, http://dx.doi.org/ adresindeki gibi "çözümleyici" arama motorlarına DOI numarasını girmektir. Online içerik, başka hiç bir adres bilmenize gerek kalmadan bilgisayarınıza inecektir.

Günümüzde artık bir çok dergi makalesinde DOI numarası, yani dijital plaka numarası bulunmaktadır. Online olarak erişim sağlanan tüm içeriklerde DOI numarasının kullanılması mümkündür.  

Bütün DOI numaraları, parmak izi gibi benzersiz ve tekildir. Yani bir makaleye verilen DOI numarasının bir başka içeriğe verilmesi mümkün değildir. Tipik bir DOI numarası şu şeklidedir:

10.5505/tjtes.2011.73555