Haberler
Üniversitemiz Sivil Savunma Uzmanı Ertuğrul Yalçın 1-7 Mart Deprem Haftası kapsamında bir bilgilendirme yazısı yayınladı.

Yalçın yazısında "Deprem ülkemizin gizlenemez gerçeğidir… Bu gerçekle yüzleşerek, depremle yaşamayı öğrenmeliyiz… Deprem ve coğrafi bölgemiz kaynaklı sel, heyelan, çığ, güçlü fırtınalar gibi afet olgularının yol açtığı can ve mal kayıplarını en az zararla atlatabilmek için korunma yolları iyi bilinmelidir. İçinde bulunduğumuz deprem etkinlik haftasında AFAD Başkanlığı’nın hazırladığı videoda, bir depremin ardından "altın saatler" olarak nitelendirilen en önemli saatlerde -ilk 6 saatte- yapılacak doğru davranışlar aktarılmaktadır. Unutmayalım; devlet ne kadar hazırlıklı olursa olsun siz hazır değilseniz, bir afeti karşılamak, baş etmek, yönetmek, kısaca hayata tutunmanın yolları hep eksik kalacaktır. Bilgi ve hazırlık hayat kurtarır.  Deprem tehlikesi önlemlerine ilişkin olarak, “Depremle Yaşamayı Öğrenmeliyiz” başlığı ile 2 Kasım 2020 tarihinde bu sayfada geniş ve açıklayıcı bir makale yayımlanmıştır. İlgi duyanlar bu sayfaya buradan ulaşabilirler. Afet tehlikelerine karşı hep birlikte!.." ifadelerine yer verdi.

AFAD'ın Depremde ilk altı saatın önemi ile ilgili videosunu izlemek için TIKLAYINIZ 

EK BİLGİ: Türkiye’nin her yeri dahil, Giresun merkez ve ilçelerindeki güvenli toplanma alanlarına “türkiye.gov.tr (e-devlet)”adresine girilerek ”Afet ve Acil Durum Toplanma Alanı Sorgula” sayfasından ulaşabilirsiniz. Ayrıca, merak edenler için Afet Çantası Nedir ve Neler Bulunur(?)sorularına yanıtlar “afad.gov.tr” adresinden “Afet ve Acil Durum Çantası Nasıl Hazırlanmalı?” başlığı ile ulaşabilirsiniz.