Haberler
Suda Boğulmalara Karşı Tedbirli ve Bilgili Olun…   

Havaların ısınması ile birlikte suda boğulma haberleri de ardı ardına gelmeye başladı. Tüm uyarılara rağmen denizler, göletler, nehirlerdeki potansiyel tehlike; boğulma vakaları yine gündemimizde… 

Yaz mevsiminin yeni başlamasına rağmen ilimizde vaka sayılarında artış gözleniyor… Nitekim, Bulancak Pazarsuyu’nda dalgalı ve rüzgârlı bir günde denize giren 17 ve 18 yaşlarında iki genç insan boğularak yaşamlarını yitirdiler önceki gün… Denize ilgi duyan herkesin aslında bildiği, ama yaşanmadıkça, başa gelmedikçe önemsemediği ya da düşünemediği büyük tehlike, sulardaki boğulmalar ve deniz kazaları tüm uyarılara rağmen yaz boyunca gündemimizi oluşturacak gibi görülüyor… Ülkemizde her yıl yaklaşık bin kişinin suda boğularak yaşamlarını yitirdiği gözleniyor… Özellikle çocuk ve gençlerin boğulma haberleri hepimizi derinden üzüyor. Denizlerimizin yapısı, tanımadığımız kıyılar, özellikle yüzme kurallarını bilmemek, hem yetişkinler hem çocuklar hem de gençler için ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Suda boğulma vakalarının önemli bir bölümünü bizi de yakından ilgilendiren denizlerimizdeki çeken akıntılar oluşturuyor. Genelde Karadeniz sahillerinde görülen ve aslında bir doğa olayı olan güçlü (rip) akıntılar, yaşamsal bir tehlikedir.  Ülkemiz kıyılarının karakteristik yapısı gereği daha çok Karadeniz’e özgü olan, özellikle rüzgârlı ve dalgalı havalarda sıkça görülen ve çok kuvvetli akıntılar olarak bilinen çeken akıntılar, sığ sudan derin suya hareket eden, fırtınalı havalarda dalga yüksekliği arttıkça gücü de artan, çok iyi yüzme bilenlerin dahi karşı koyamadığı bir doğa olayıdır.

Doğu Karadeniz sahillerinin hangi noktalarında çeken akıntıların sıklıkla görülmekte olduğu henüz bilinemiyor. Bu nedenle, her sahil şeridi dalgalı ve rüzgârlı havalarda risk ve tehlike oluşturabiliyor. Özellikle sahillerimizin kumsal, çakıllı veya kayalık yapılı kıyılarında, ayrımsız her rüzgârlı hava ve dalgalı deniz potansiyel bir tehlikelidir. Sadece çeken akıntının oluştuğu kıyılar değil, çeken akıntı kadar etkili olan güçlü dalgalarda kıyılarımız için tehlikedir.  Uzmanlar, kıyılarını çok iyi tanımadığımız yerlerde, özellikle dalga yüksekliği diz seviyesini geçen ve dalga akıntısı güçlü olan havalarda denize girilmesini tehlikeli buluyorlar. Bu bilgiler ışığında, güvenli ve tehlikesiz bir deniz mevsimi için hayati önem taşıyan aşağıdaki kuralların-hususların bilinmesini ve unutulmamasını dileyerek; üniversiteli paydaşlarımızı ve vatandaşlarımızı boğulma tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olmaya çağırıyor, her yıl olduğu gibi aşağıdaki bilgileri bir görev ve sorumluluk anlayışı ile paylaşıyoruz.


Boğulma tehlikesine karşı alınması gereken koruyucu önlemler şunlardır:
 
.   Öncelikle, yüzme bilmiyorsanız yalnız başınıza ve ekipmansız denize girmeyin.

.   Denize girmek için ruhsatlı plaj işleten, cankurtaran ve ilkyardım dahil her türlü güvenlik önlemi alınmış tesisleri tercih edin.

.   Yüzme bilseniz dahi tehlikenin yüksek olduğu dalgalı ve rüzgârlı havalarda kesinlikle suya girmeyin

.   Çocuklarınızı denizdeyken gözlerinizi onlardan ayırmayın. Su içindeki çocuğunuza sırtınızı döndüğünüzde, 2 saniyenin bile çok uzun bir zaman olduğunu unutmayın!

.   Çocuklarınızla sudayken, su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi kurtarıcı malzemeler bulundurmayı ihmal etmeyin.

.   Suda oyun da olsa şaka yapmayın, özellikle yüzme bilmeyenleri suya itmeyin.

.   Derinliğini bilemediğiniz sulara atlamayın. 2 metreden düşük derinliği olan suların omurga kırığı gibi ağır veya ölümcül sonuçlara yol açabileceğini unutmayın. 

.   İyi yüzücü değilseniz, kumsal kıyılardan açıklara doğru yürürken kumların ayaklarınız altından kaydığını veya göçtüğünü fark ederseniz o sudan çıkın. (Not: Pazarsuyu’ ndaki boğulma vakasının bu nedenden kaynaklandığı öngörülüyor.)

.  Çeken akıntının ve/veya dalganın güçlü olduğu kıyılarda-günlerde denize girmeyin. Bugünlerde yapılan resmi duyuruları ve tesislerin genel uyarlarını önemseyin, dikkate alın.

.  Karadeniz sahilleri için büyük tehlike olan çeken akıntılara karşı önlemleri içeren aşağıdaki hususları titizlikle okuyun ve unutmayın.

Tüm bunlara dikkat etmenize rağmen çeken akıntı veya dalgaya kapılırsanız:

.   Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın.

.   Akıntının sizi sürüklemesine bir süre izin verin.

.   Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru (paralel), sağa veya sola yüzerek akıntıdan kurtulmaya çalışın.

.   Akıntısız rotaya ulaştığınızda, kısa molalarla nefes alarak sahile doğru yüzmeye çalışın.

.   Sahile yüzemeyecek durumdaysanız, su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

.   Bu esnada lütfen sakin olun. Enerjinizi verimli kullanın. Sakin kalmak ve panik içerisine girmemek hayatınızı kurtaracaktır.

.   Çeken akıntıya yakalanan kişinin yapacağı en yanlış hareket akıntıya ters yönde, akıntı kanalı içerisinde sahile doğru yüzmeye çalışmaktır. Bu şekilde kişi güçlü akıntının etkisi ile hem çok zorlanacak hem de kurtulamadığı için panik yapacaktır.

.   Doğru davranış, akıntı çok güçlü ise kendinizi bir süre akıntıya bırakıp, akıntının zayıfladığı yerde sağa veya sola yüzerek akıntılı bölgeden uzaklaşmaktır. (Kaçış yönlerini gösteren grafiği dikkatle inceleyiniz.)

.   Çeken akıntıya kapılan birini bilinçsizce kurtarmaya çalışmak çok tehlikelidir. Çok kişi bu sırada hayatını kaybetmiştir. Çevreden yardım istemek, can simidi, can yeleği gibi ekipmanlar atarak yardım etmeye çalışmak daha güvenlidir.

.   Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin.  Kişiyi sakin olması konusunda (ses, el-kol hareketleri vb. yollarla) uyararak cankurtaran çağırın veya çevreden yardım isteyin.

.   Cankurtaran yoksa can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edin. Bu esnada önce kendi güvenliğinizi sağlayın. Sakin, bilgili ve kendinize güveniniz varsa yardım edin. Telaşlı ve heyecanlı iseniz tehlikeye atılmayın, çevreden yardım isteyin. 

.   Deniz kıyafetlerinizin seçimine özen gösterin. Ağırlık yapacak kıyafetlerle denize girmenin tehlikeye işaret ve boğulmaya neden olabileceğini asla unutmayın.   

.   Suda boğulmalarda ilkyardımın önemi oldukça büyüktür. İlkyardım yapabilmek için İlkyardım Yönetmeliğine uygun “Sertifikalı İlkyardım Eğitimi” almalısınız.

.   Akıntıya değil, yaşama tutunun; hayata can simidi olun. Sağlıklı, güvenli ve huzur dolu bir yaz mevsimi ve tatili diliyoruz. 9 Haziran 2021


                                                                                                                                                                                                                        Ertuğrul Yalçın

                                                                                                                                                                                                                 Sivil Savunma Uzmanı
                                                                                                                                                                                                                   Giresun Üniversitesi