Haberler
Giresun Valiliği himayelerinde Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği (GİRTAB) ve Giresun Gezgin Fotoğrafçılar Derneği (GEZFOD) tarafından organize edilen, Giresun Belediyesi, Giresun Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü ve Giresun Doğa Koruma Milli Parklar İl Müdürlüğünün katkılarıyla 14-18 Ağustos 2019 tarihleri arasında düzenlenen “Giresun’da Kültür ve Yaşam” konulu foto maraton sona erdi. 

17 farklı şehirden 89 fotoğraf gönüllüsünün katıldığı foto maratonun ödül töreni  18 Ağustos 2019 günü saat 19:00’da Giresun Üniversitesi  Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda yapıldı.
Törene Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can’ın sıra, Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güven Özdem, İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Gürgenci’nin yanısıra çok sayıda fotoğraf sanatçısı ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasını GEZFOD Başkanı Fatih Mehmet Gök yaptı. Konuşmasında şimdiye kadar yaptıkları beşinci foto maraton olduğunu ifade eden Gök, GEZFOD’un kuruluş amacında da belirtildiği gibi Giresun’u  yurtiçi ve yurtdışında fotoğraf sanatı aracılığı ile tanıtımına katkı sağlamak için tüm enerjileriyle çalıştıklarını belirtti. Giresun’da düzenlenen birçok yarışma ve etkinliklere Giresun’a çeşitli katkılar sağladıklarını dile getiren Gök, bu kapsamda sergiler, sayısız fotoğraf sunumları  ve geziler yaptıklarını söyledi.  

Gezfod Başkanı Fatih Mehmet Gök’ün konuşmasının ardından, jüri üyelerinden Prof.Dr. Ata Yakup Kaptan ve  Hamit Yalçın  kürsüye çıkarak söz aldılar. Daha sonra Giresun Valisi Harun Sarıfakıoğulları kürsüye çıktı. Konuşmasında; Giresun ilinin son derece şiirsi bir şehir olduğunu ve doğasıyla müstesna bir şehir olduğunu ifade etti. Bu güzellikleri fotoğraf sanatçılarının gözlerinden ne kadar farklı ve anlamlı bir hal aldığını belirten Sarıfakıoğulları, GEZFOD’u  özveriyle yaptıkları bu tür organizasyonlarından dolayı tebrik etti. 

Vali Sarıfakıoğulları konuşmasının ardından Juri üyelerine teşekkür plaketlerini  takdim edilerek sergileme ve ödül alan fotoğrafların sunumu yapıldı. 

Giresun İl sınırları içerisinde profesyonel fotoğraf sanatçılarının 3 gün boyunca çektiği binlerce fotoğrafın içinden, alanında uzman bir jüri tarafından elemeye tabi tutulan fotoğraflar arasında derecelendirme yapıldı. Foto maratonda dereceye giren fotoğrafçılar, 1. Meral Yeşilçiçek, 2. Esengül Yavuz, 3. Cihan Karaca, Mansiyonlar Olgun Gayık, Servet Çınar ve drone ödülü Fatih Muhammet Topal oldu. Ayrıca, 50 adet fotoğraf da sergilemeye layık görüldü. 

Program, ödül almaya hak kazanan fotoğrafçılara ödüllerinin verilmesinin ardından hatıra fotoğrafları çekilmesiyle  son buldu.

Dereceye giren fotoğraflara ulaşmak için www.giresunfotomaraton.com adresini ziyaret edebilirsiniz...