Haberler
Giresun Üniversitesi Karadeniz Stratejik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile Görele Belediyesi arasında, 5 Aralık 2019 Perşembe günü, Tarihi Rektörlük binasında, eğitsel ve bilimsel çalışmaları kapsayan bir işbirliği protokolü imzalandı.

KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı ve Görele Belediye Başkanı Tolga Erener’in imza attığı protokole göre; KARASAM tarafından belirli periyotlarla gerçekleştirilen program kapsamında Giresun’a kendi alanlarında hizmet vermiş değerlerin hayatları, eserleri ve kente yaptığı katkıların gelecek nesillere aktarılması ve kent arşivine kazandırılması amacıyla Üniversitemiz Giresun Değerlerine Sahip Çıkıyor I. Cilt kitabının, bu değerler arasında yer alan Göreleli Şair Ahmet KAÇAR’ın güftelerinden oluşan şarkılar ve şiirlerinin seslendirileceği ve kitap ekinde yer alacak olan CD’nin hazırlanmasına karar verildi. Proje kapsamında Giresun’da yetişmiş değerlerin eserleri ve hayatları il ve ilçe merkezindeki lise öğrencilerine yönelik düzenlenecek konferanslar ve panellerle anlatılacak.

Kitabı ve müzik albümünü şairin ikinci ölüm yıldönümü olan 11 Mayıs 2020 tarihinde yayımlayarak, bu anlamlı günde eseri Giresun halkına sunmayı amaçladıklarını belirten KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı, çalışmaları boyunca kendilerini destekleyen Görele Belediye Başkanı Tolga teşekkür etti.

Törende konuşan Görele Belediye Başkanı Sayın Tolga Erener, “İlimize ve İlçemize katkı sağlayacağını umduğum bu projede, Görele’de yetişmiş başta Ahmet Kaçar olmak üzere, değerli ressamlarımızın da eserleri ve hayatları yer almaktadır. Çalışmanın bir parçası olmaktan mutluyuz. Umuyorum hayırlı sonuçları olacaktır” dedi.

Tören, KARASAM Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Abbas Karaağaçlı’nın Başkan Erener’e kendi kütüphanesinden çeşitli kitaplar takdim etmesi ve hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.