Haberler
Giresun Üniversitesi Akademik Düşünce Eğitim ve Medeniyet Topluluğu tarafından düzenlenen ve Güvenlik Uzmanı-Yazar Mete Yarar’ın konuşmacı olarak katıldığı “Akdeniz  ve  Libya'da  Yedi  Düvele  Karşı  Akıl  Oyunları” başlıklı konferans, 24 Şubat 2020 Pazartesi günü, Güre Yerleşkesi  Şehit  Ömer  Halisdemir  Konferans  Salonunda gerçekleştirildi.

Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can’ın da katıldığı programda kürsüye çıkan Mete Yarar, Türkiye’nin Suriye politikası ve son günlerde İdlib’de yaşananlar, Libya’da izlenen politika ve uluslararası arenada Türkiye-Rusya-ABD dengesi hakkında konuştu.

Suriye başta olmak üzere Ortadoğu coğrafyasında yaşanan sorunların temelini petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının oluşturduğunu ifade eden Yarar, bu nedenle bölgede barış ortamının oluşturulmasında da büyük engellerle karşılaşıldığını söyledi.

Türkiye’nin dış politikasında genel olarak doğru hamleler yaptığını belirten ve dışarda olduğu kadar içerde de bu politikaların dönem dönem eleştirildiğini söyleyen Mete Yarar, uygulanan stratejilerin uzun vadede Türkiye’nin yararına olacağına inandığını ifade etti.

Konferansın ardından izleyiciler için kitaplarını imzalayan Mete Yarar, Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can ile Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Güven Özdem ve Prof. Dr. Hüseyin Peker’e de imzalı kitaplarını hediye etti.