Haberler
Rektörümüz Prof. Dr. Yılmaz Can 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Prof. Dr. Can mesajında: “Büyük bir fedakârlık ve sabır göstererek, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı yetiştiren, iyiliğe ve doğruluğa yönlendiren, onların milli ve manevi değerlerle bezenmiş iyi bir vatandaş olmaları için gece gündüz gayret sarf eden cefakâr öğretmenlerimizin bu anlamlı gününü idrak etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Öğretmenlik mesleği gücünü sevgiden alan, emek, özveri, sabır ve hoşgörü isteyen, bedeli hiçbir maddi karşılıkla ölçülemeyecek kadar değerli ve saygın bir meslektir.
Dünyaya ayak uydurabilmemiz, sahip olduğumuz kaynakları en verimli şekilde kullanabilmemiz, çağdaş medeniyete öncülük edebilmemiz; milletimizin her ferdinin yeteneklerini tümüyle ortaya çıkaran iyi bir eğitim sistemi ve iyi eğitimcilerle mümkündür.
Anayasamızda ifadesini bulan milli hedeflere ulaşabilmemizin yolu, bilgili, donanımlı, dinamik ve açık fikirli bireyler yetiştirmekten geçiyor. Bunun için canla başla çalışan tüm öğretmenlerimizi tebrik ve takdir ediyorum.

‘Toplumun en büyük düşmanı cehalet, cehaletin en büyük düşmanı öğretmendir. Öğretmen geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusudur. Gelecek gençlerindir, gençler de öğretmenlerin eseridir. Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir…’ şeklinde birçok veciz sözüyle onlara büyük bir değer veren, çok önemseyen ve aynı zamanda ‘Başöğretmen’ unvanı da taşıyan Büyük Atatürk’ü de bu vesileyle bir kez daha anıyoruz.

‘İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın’ düsturuyla hareket eden bir medeniyetin varisleri olarak inanıyoruz ki; insanımızı yaşatacak, devletimizin refahını ve bekasını temin edecek; birliğimizi, bütünlüğümüzü bozmadan sağlıklı bir şekilde gelecek kuşaklara taşıyacak olan şey, doğru bir eğitim ve bu eğitimi verecek olan kıymetli öğretmenlerimizdir.

Ülkemizin dört bir köşesinde bu önemli görevi icra eden, içinde bulunduğumuz şu zor şartlarda sorumluluk bilincinden uzaklaşmayan, gayretkeş öğretmenlerimizin hakkını elbette hiçbir şeyle ödeyemeyiz.
Bu vesileyle; Ülkemizi ve Milletimizi çağdaş uygarlık düzeyinin üzerinde, hürriyet ve bağımsızlık içinde sonsuza kadar yaşatacak ve savunacak olan nesillerin mimarı tüm öğretmenlerimizin ‘24 Kasım Öğretmenler Günü’nü en kalbi duygularımla kutluyor, bu uğurda şehit olanlar başta olmak üzere, ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmet ve şükranla yad ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
 
                                     Prof.Dr. Yılmaz CAN
Giresun Üniversitesi Rektörü