Haberler
Üniversitemiz Tıp Fakültesi’nden 2019-2020 eğitim öğretim döneminde mezun olan 38 öğrenci için Rektörlük Binası Bahçesinde sembolik bir mezuniyet töreni düzenlendi.
Salgın  sebebiyle, sosyal mesafe, hijyen ve maske gibi önemli kurallara dikkat edilerek icra edilen mezuniyet törenine Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Yılmaz CAN da katıldı.

Sembolik mezuniyet törenine, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Güven ÖZDEM ve Prof.Dr. Hüseyin PEKER’in yanında, Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden az sayıda akademik personel katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından dönem birincisi sıfatıyla söz alan Emil YUNUSOV, ailelerinin salgın sebebiyle katılamadığı törenin bu haliyle de olsa kendilerini mutlu ettiğini ifade ederek, “bu güne gelmemizde emeği geçen başta hocalarımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Canan ÇELİK de yaptığı konuşmada; öğrencileri kısıtlı ve sembolik de olsa böyle bir tören ile mezun etmenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek; “onlar kadar bizler de heyecanlı ve mutluyuz. Bu konuda emeği geçen başta sayın  Rektörümüz olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Üniversitemiz Rektörü Prof.Dr. Yılmaz CAN da yaptığı konuşmada; salgın sebebiyle tüm dünyada herkesin önemli bir mücadele içinde olduğunu hatırlatarak; en kısa zamanda eski normal düzene geçmeyi temenni ettiğini dile getirdi.

Rektör Prof.Dr. Yılmaz CAN, insana hizmet eden her mesleğin kutsal olduğunu belirterek; hekimlik mesleğinin diğer mesleklerden bu konuda biraz daha önde olduğunu söyledi. “Bu önemli ve kutsal mesleğin bir mensubu olarak, üzerinize aldığınız sorumluluğun hakkını vereceğinize inanıyorum. İnsanların en değerlisi insanlığa en güzel şekilde hizmet edendir, bu dinen de böyledir. Mesleğinizi biraz sonra edeceğiniz yemininize bağlı olarak yapacağınıza, insanlığa hizmet ederek, mesleğinizin saygınlığını koruyacağınıza, milletinize ve memleketinize çok faydalı işler yapacağınıza inancım tamdır. Ben de bir hekim babasıyım. Maalesef ailelerinizin katıldığı bir tören icra edemiyoruz. Onların bedeni belki burada değil ama, kalplerinin şu anda tam olarak burada attığını biliyorum. Onları ve sizi bu güne getiren hocalarınızı bir kez daha tebrik ediyorum” diyerek sözlerine devam eden Rektör CAN, “salgın sürecinde en yoğun mücadeleyi, en büyük sorumluluğu başta hekimlerimiz olmak üzere sağlık çalışanlarımız üstlenmiştir. Bu vesileyle hepsine ayrıca teşekkür ediyorum. Zor şartlarda, çok büyük emek harcayarak bu noktaya geldiniz. Bundan sonraki meslek hayatınızda daha büyük başarılara imza atacağınıza yürekten inanıyorum” diyerek konuşmasını  tamamladı.

2019-2020 öğretim yılında ilk üç dereceye giren öğrencilere temsili diplomaları ve  hediyeleri Rektörümüz Prof.Dr. Yılmaz CAN ile Rektör Yardımcılarımız Prof.Dr. Güven ÖZDEM ve Prof.Dr. Hüseyin PEKER tarafından verildi.
Mezun olan diğer öğrencilere ise temsili diplomaları Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından verildi.

Törene dönemi birincilikle bitiren Emil YUNUSOV’un mezuniyet kütüğüne adının çakılması ile devam edildi. 

Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Canan ÇELİK tarafından mezun öğrencilere “Hipokrat yemini” ettirilmesinin ardından, mezuniyet keplerinin havaya fırlatılması ve toplu fotoğraf çekimi ile tören sona erdi.